Aliflusin 500mg/200mg/4mg Ganule Efervescente, 10 plicuri, Zdrovit
Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale
- Disponibilitate: În Stoc
- Producator: Zdrovit
- Cod produs: P120669822
Paracetamol/acid ascorbic/Maleat de clorfeniramină
CONTACTEAZA-NE
Tel: 0770 798 138
Email: office@fortevita.ro
- Transport gratuit pentru comenzi ce depasesc 249 lei.
- Expedierea dureaza intre 1-5 zile lucratoare.
- Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site.
- Imaginile prezentate pot suferi modificari de la producatori, produsele livrate pot avea mici diferente fata de produsele actualizate.
Aliflusin 500mg/200mg/4mg Ganule Efervescente, 10 plicuri, Zdrovit
Aliflusin este un medicament ce conţine 3 substanţe active: paracetamol, cu efect analgezic şi antipiretic, maleat de clorfeniramină, care reduce secreția nazală, inhibă senzaţia de strănut şi lăcrimarea ochilor, și acid ascorbic, care acoperă deficitul de vitamina C din organism. Acest medicament se utilizează pe termen scurt pentru tratarea simptomelor de gripă, răceală şi stări asemănătoare gripei cum sunt durerea de cap, febra, durerea în gât, în special însoţite de secreții nazale, la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani. Utilizați Aliflusin doar în cazul unei combinații de simptome de răceală și gripă, cum ar fi dacă aveți dureri/febră și vă curge nasul. Dacă după 3 zile pentru tratarea febrei şi 5 zile pentru tratarea durerii (la adolescenţi peste 15 ani – 3 zile) nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Compoziţie:
Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de clorfeniramină. Fiecare comprimat efervescent conţine 500 mg paracetamol, 200 mg acid ascorbic şi 4 mg maleat de clorfeniramină. Alte ingrediente sunt: acidul citric, hidrogenocarbonat de sodiu, izomalt (E 953), macrogol 6000, zaharină de sodiu (E 954), aromă de lămâie (Tetrarome Lemon P 0551 987323: maltodextrină de porumb, arome (limonen, beta-pinen, citral, gama-terpinen, linalool), alfa tocoferol (E 307)), stearat de magneziu.
Mod de administrare:
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. Folosirea de către adulţi sau adolescenţi cu vârstă peste 15 ani: Doza recomandată este de un singur comprimat efervescent (500 mg paracetamol, 200 mg acid ascorbic, 4 mg maleat de clorfeniramină) la nevoie, de până la 3 ori pe zi, la un interval de cel puţin 4 ore între doze. Doza zilnică maximă de 3 comprimate efervescente (1500 mg paracetamol, 600 mg acid ascorbic şi 12 mg maleat de clorfeniramină) nu trebuie depăşită într-un interval de 24 de ore.
Utilizarea la copii și adolescenți
Acest medicament nu trebuie folosit la copii şi adolescenţi cu vârsta mai mică de 15 ani.
Administrare orală Comprimatele efervescente trebuie dizolvate într-un pahar cu apă caldă.
A se consuma imediat după preparare.
Acest medicament nu se va folosi mai mult de 3 zile în caz de febră şi 5 zile pentru tratarea durerii (adolescenţii cu vârsta peste 15 ani - 3 zile) fără a cere sfatul medicului.
Acest medicament trebuie utilizat la apariţia durerii şi febrei. În cazul în care acestea dispar, tratamentul trebuie întrerupt.
Precauţii şi avertizӑri:
Paracetamolul se va utiliza cu precauţie de către pacienţii cu insuficiență renală, hepatită acută, deficiență de glucozo-6-fosfatdehidrogenază, anemie hemolitică şi deficiență de methemoglobinreductaza. Datorită riscului unei crize hipertensive, acest medicament nu se va utiliza de către pacienţii care iau sau au luat în ultimele două săptămâni un tratament cu inhibitori de monoaminoxidază. Datorită conţinutului de clorfeniramină, alcoolul, medicamentele care conţin alcool şi sedativele (în special barbituricele) trebuie evitate în timpul tratamentului cu acest medicament. Aceste medicamente măresc efectul sedativ al antihistaminicelor, care pot afecta capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. A se folosi cu atenţie de către pacienţii cu astm bronşic sau boală pulmonară obstructivă cronică, cu boli cardiovasculare, hipertensiune, hipertiroidism şi obstrucţie la evacuarea gastrică.
Copii și adolescenți
Acest medicament nu trebuie folosit la copii şi adolescenţi cu vârsta mai mică de 15 ani.
Forma de prezentare:
Cutie cu 10 Plicuri
Specificatii | |
Impachetare intregi | NECUNOSCUTA |
0,00
Bazat pe 0 recenzii
Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.