Meniu
Cos de cumparaturi

Panadol Extra 500 mg/65 mg x 12 Comprimate Filmate

Panadol Extra 500 mg/65 mg x 12 Comprimate Filmate
Fara reteta

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Panadol Extra 500 mg/65 mg x 12 Comprimate Filmate
9,24 Lei
Fără TVA: 8,48 Lei
Produs actualizat la data:
2024-04-17 13:00:59

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Email: office@fortevita.ro

Data expirarii:
2025-07-31

- Transport gratuit pentru comenzi ce depasesc 199 lei.

- Peste 90% din comenzile noastre sunt predate curierului in 24 ore pentru a fi livrate in toata tara.

- Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site.

- Nu percepem taxe suplimentare pe Km si Kg.

- Imaginile prezentate pot suferi modificari de la producatori, produsele livrate pot avea mici diferente fata de produsele actualizate.

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati formularul conform legii si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Panadol Extra 500 mg/65 mg x 12 Comprimate Filmate

Panadol Extra conţine o combinaţie a două substanţe active: paracetamol – analgezic (combate durerea) şi

antipiretic (reduce febra) şi cafeină pentru calmarea totală a durerilor.

Panadol Extra grăbeşte dizolvarea comprimatelor, comparativ cu comprimatele obişnuite de paracetamol,

cu ajutorul unui complex de excipienţi obţinut printr-o tehnologie denumită OptizorbTM.. Această

tehnologie se regăseşte în compoziţia comprimatelor filmate de Panadol Extra.

Panadol Extra a fost dezvoltat pentru a îmbunătăţi dizolvarea comprimatelor şi a oferi o absorbţie iniţială

rapidă a substanţelor active, comparativ cu comprimatele obişnuite cu paracetamol şi cafeină. Panadol

Extra începe să acţioneze de 2 ori mai repede şi astfel are un efect mai rapid în comparaţie cu

comprimatele obişnuite cu paracetamol şi cafeină.

Panadol Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată.

Panadol Extra calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi,

inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare,

durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare - inclusiv cele din artroză şi boli reumatice, durerile în

gât, febra şi durerea postvaccinală.

Înlătură, de asemenea, durerea şi disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra. Atenționări și precauții:

Înainte de a utiliza acest medicament cereți sfatul medicului:

- dacă suferiţi de afecţiuni ale rinichilor sau ficatului;

- dacă sunteţi subponderal sau subnutrit;

- în cazul în care consumaţi regulat alcool. Este posibil să fie necesar să nu mai folosiţi deloc acest

medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o luaţi.

- dacă aveţi o infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice. Simptomele

acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă; pierderea poftei de mâncare.

Contactaţi medicul imediat dacă se constată o combinaţie a acestor simptome.

Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni

cardiovasculare (de exemplu hipertensiune arterială, aritmii). De asemenea, medicamentul nu se

administrează seara (risc de apariţie a insomniei).

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Nu va fi administrat pe o perioadă mai mare de 3 zile, fără consult medical.

Nu utilizaţi Panadol Extra concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Dacă manifestările persistă, solicitaţi consult medical.

Este interzis consumul de băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.

Vă rugăm să informaţi medicul dacă oricare din situaţiile mai sus menţionate sunt valabile sau au fost

valabile pentru dumneavoastră.

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul

dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Panadol Extra comprimate filmate se administrează numai pe cale orală.

Mod de administrare Panadol Extra pe etape de varsta:Adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani

Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol Extra (500 mg paracetamol/65 mg cafeină

până la 1000 mg paracetamol/130 mg cafeină) la fiecare 4-6 ore, la nevoie.

Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore.

Doza zilnică maximă de paracetamol pentru adulţi este de 4 g (8 comprimate).

A nu se depăşi doza recomandată.

Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat Panadol Extra la fiecare 4-6 ore, la nevoie.

Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore.

Doza zilnică maximă de paracetamol pentru adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani este de 3 g (6

comprimate pe zi).

A nu se depăşi doza recomandată.

Durata tratamentului

Dacă simptomele nu se ameliorează după 3 zile de tratament, trebuie să vă adresaţi medicului.

Panadol Extra nu se va administra mai mult de 3 zile consecutiv fără recomandarea medicului.

Nu folosiţi acest medicament împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă necesară pentru a vă ameliora simptomele.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Panadol Extra

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine.

Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Dacă uitaţi să luaţi Panadol Extra

Dacă aţi uitat să administraţi o doză la timpul potrivit nu vă îngrijoraţi. Administraţi următoarea doză

imediat, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului

dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10 Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută care nu poate fi estimată din datele disponibile

Încetaţi să mai luaţi Panadol Extra şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii

adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot apărea:

 reacţii alergice cum ar fi iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefacţie la nivelul

buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei;

 iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;

 vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;

 dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte

antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

Foarte rar au fost raportate reacţii cutanate grave..

Consumul excesiv de ceai sau de cafea în timpul administrării Panadol Extra poate produce iritabilitate

sau agitaţie, datorită consumului crescut de cafeină.

Dacă vreuna din reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în

acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului sau farmacistului dumneavoastră. 

Specificatii
Impachetare intregiNECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Autentifică-te sau Înregistrează un cont nou pentru a putea scie o opinie

Recenzia clienților despre produsul
Panadol Extra 500 mg/65 mg x 12 Comprimate Filmate

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.