Paduden Duo 200mg/500mg x 10 Comprimate Filmate
Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale
- Disponibilitate: În Stoc
- Producator: TERAPIA S A
- Cod produs: P120667357
CONTACTEAZA-NE
Tel: 0770 798 138
Email: office@fortevita.ro
- Transport gratuit pentru comenzi ce depasesc 249 lei.
- Expedierea dureaza intre 1-5 zile lucratoare.
- Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site.
- Imaginile prezentate pot suferi modificari de la producatori, produsele livrate pot avea mici diferente fata de produsele actualizate.
PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmateCompozitie :ibuprofen și paracetamol
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este PADUDEN DUO și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați PADUDEN DUO
3. Cum să luați PADUDEN DUO
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează PADUDEN DUO
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este PADUDEN DUO și pentru ce se utilizează
Medicamentul dumneavoastră se numește PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
(denumit PADUDEN DUO în restul acestui prospect). PADUDEN DUO conține două ingrediente active
(care asigură acțiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen și paracetamol.
Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
(AINS). AINS acționează prin reducerea durerii, reducerea inflamației și scăderea febrei.
Paracetamolul este un analgezic care acționează într-un mod diferit comparativ cu ibuprofenul, pentru a
reduce durerea și febra.
PADUDEN DUO este utilizat pentru tratamentul de scurtă durată al durerii ușoare până la moderată
asociată cu migrenă, durere de cap, durere de spate, durere din timpul ciclului menstrual, durere de dinți,
durere de mușchi, răceală și gripă, durere în gât și febră.
Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați PADUDEN DUO
Nu luați PADUDEN DUO dacă:
• luați deja orice alt medicament care conține paracetamol.• luați orice alt medicament care ameliorează durerea, inclusiv ibuprofen, acid acetilsalicilic în
doză mare (peste 75 mg pe zi) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), inclusiv
inhibitori ai ciclooxigenazei 2 (COX-2).
• sunteți alergic la ibuprofen, paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6).
• sunteți alergic la acid acetilsalicilic sau la alte AINS.
• aveți sau ați avut vreodată în trecut un ulcer sau o sângerare la nivelul stomacului sau
duodenului (intestinul subțire).
• aveți o tulburare de coagulare a sângelui (formare de cheaguri).
• suferiți de insuficiență cardiacă, hepatică sau renală.
• sunteți în ultimele 3 luni de sarcină.
• aveți vârsta sub 18 ani.
Atenționări și precauții
Înainte să luați PADUDEN DUO, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
• aveți o infecție – vezi titlul „Infecții” de mai jos
• sunteți o persoană vârstnică
• suferiți de astm bronșic sau ați suferit de astm bronșic
• suferiți de tulburări renale, cardiace, hepatice sau intestinale
• aveți lupus eritematos sistemic (LES) – o afecțiune a sistemului imunitar care afectează țesutul
conjunctiv, determinând durere la nivelul articulațiilor, modificări la nivelul pielii și tulburări ale
altor organe sau altă boală mixtă de țesut conjunctiv
• aveți tulburări gastro-intestinale sau boală intestinală inflamatorie cronică (de exemplu,
colită ulcerativă, boala Crohn)
• sunteți în primele 6 luni de sarcină sau alăptați
• intenționați să rămâneți gravidă.
Medicamentele antiinflamatorii/împotriva durerii cum este ibuprofenul pot fi asociate cu o creștere ușoară
a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, mai ales atunci când sunt utilizate în doze
mari. Nu depășiți doza recomandată sau durata tratamentului.
Înainte să luați PADUDEN DUO, trebuie să discutați despre tratamentul dumneavoastră cu medicul
dumneavoastră sau farmacistul dacă:
- aveți probleme cu inima inclusiv insuficiență cardiacă, angină pectorală (durere în piept), sau dacă ați
avut un infarct miocardic, intervenție chirurgicală pentru bypass, boală arterială periferică (circulație
redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor din cauza ȋngustării sau blocării arterelor) sau orice tip
de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral minor” sau atac ischemic tranzitoriu –
„AIT”).
- aveți tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului, sau aveți istoric familial
de boală cardiacă sau accident vascular cerebral sau sunteți fumător.
Infecții
PADUDEN DUO poate ascunde semne ale infecției, cum sunt febră și durere. Prin urmare, este posibil ca
PADUDEN DUO să întârzie tratamentul adecvat al infecției, ceea ce poate duce la un risc crescut de
complicații. Acest lucru a fost observat în pneumonia cauzată de bacterii și în infecțiile bacteriene la
nivelul pielii asociate cu vărsatul de vânt. Dacă luați acest medicament în timp ce aveți o infecție, iar
simptomele infecției nu dispar sau se agravează, adresați-vă imediat unui medic.
Reacții la nivelul pieliiAu fost raportate reacții grave la nivelul pielii în cadrul tratamentul cu PADUDEN DUO. Trebuie să
încetați să luați acest medicament și să solicitați imediat asistență medicală dacă prezentați orice erupție
trecătoare pe piele, leziuni ale mucoaselor, vezicule sau alte semne de alergie, întrucât acestea pot
reprezenta primele semne ale unei reacții foarte grave la nivelul pielii. Vezi pct. 4.
PADUDEN DUO împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice
alte medicamente.
Nu trebuie să utilizați PADUDEN DUO împreună cu:
• alte medicamente care conțin paracetamol
• alte medicamente care conțin AINS, cum sunt acid acetilsalicilic, ibuprofen.
PADUDEN DUO poate afecta sau poate fi afectat de alte medicamente. De exemplu:
• corticosteroizi comprimate
• antibiotice (de exemplu, cloramfenicol sau chinolone)
• medicamente împotriva vărsăturilor (de exemplu, metoclopramidă, domperidonă)
• medicamente anticoagulante (adică, care subțiază sângele/previn formarea de cheaguri de sânge,
de exemplu, acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)
• cardiotonice (de exemplu, glicozide)
• medicamente pentru colesterol crescut (de exemplu, colestiramină)
• diuretice (facilitează excreția excesului de apă)
• medicamente care reduc tensiunea arterială crescută (inhibitori ECA cum este captopril,
medicamente betablocante cum sunt cele pe bază de atenolol, antagoniști ai receptorilor de angiotensinăII cum este losartan)
• medicamente care suprimă răspunsul imunitar (de exemplu, metotrexat, ciclosporină,
tacrolimus)
• medicamente pentru fobie sau depresie (de exemplu, litiu sau ISRS – inhibitori selectivi ai
recaptării serotoninei)
• mifepristonă (pentru întrerupere de sarcină)
• medicamente pentru infecția HIV (de exemplu, zidovudină).
Alte medicamente pot de asemenea să afecteze tratamentul cu PADUDEN DUO sau să fie afectate de
acesta.
Prin urmare, întotdeauna trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a
utiliza PADUDEN DUO împreună cu alte medicamente.
PADUDEN DUO împreună cu alimente și băuturi
Pentru a reduce probabilitatea apariției reacțiilor adverse, luați PADUDEN DUO împreună cu alimente.
Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
A nu se administra dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină. Aveți o grijă deosebită dacă sunteți în
primele 6 luni de sarcină.
PADUDEN DUO poate face mai dificilă apariția unei sarcini. Ibuprofenul aparține unui grup de
medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil după încetarea administrării
medicamentului. Trebuie să vă informați medicul dacă intenționați să rămâneți gravidă sau dacă aveți
dificultăți în a rămâne gravidă.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelorPADUDEN DUO poate cauza amețeală, somnolență, oboseală și tulburări de vedere la unele persoane.
Aceste efecte trebuie avute în vedere în cazul în care este necesar un nivel de alertă ridicat, de exemplu, la
conducerea vehiculelor. Aveți grijă atunci când conduceți vehicule sau folosiți utilaje, până când știți cum
vă afectează PADUDEN DUO.
PADUDEN DUO conține sodiu
Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol (23 mg) de sodiu per doză, adică practic „nu conține
sodiu”.
3. Cum să luați PADUDEN DUO
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este indicat în acest prospect, sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu
sunteți sigur.
Numai pentru administrare orală și de scurtă durată.
Trebuie să utilizați cea mai mică doză necesară pentru a ameliora simptomele și pentru cea mai scurtă
perioadă de timp.
Dacă aveți o infecție, adresați-vă imediat unui medic în cazul în care simptomele (cum ar fi febră și
durere) nu dispar sau se agravează (vezi pct. 2).
Nu trebuie să utilizați PADUDEN DUO pe o perioadă mai lungă de 3 zile. Dacă simptomele
dumneavoastră se agravează sau persistă, consultați medicul.
Adulți: Luați 1 comprimat împreună cu alimente sau apă, de maxim 3 ori pe zi. Se va lăsa un interval
de cel puțin 6 ore între doze.
Dacă administrarea unui comprimat nu controlează simptomele, pot fi administrate cel mult 2
comprimate, maxim de trei ori pe zi. Nu luați mai mult de șase comprimate într-o perioadă de 24 ore
(echivalentul a paracetamol 3000 mg, ibuprofen 1200 mg pe zi).
Utilizarea la copii și adolescenți
A nu se utiliza la copiii cu vârsta sub 18 ani.
Dacă luați mai mult PADUDEN DUO decât trebuie
Dacă ați luat mai mult PADUDEN DUO decât trebuie sau dacă medicamentul a fost luat accidental de
copii, adresați-vă întotdeauna unui medic sau mergeți la cel mai apropiat spital pentru evaluarea riscului
și recomandări privind acțiunile de urmat.
Simptomele pot include greață, durere de stomac, vărsături (pot prezenta dâre de sânge), durere de cap,
țiuit în urechi, confuzie și tremurături ale ochilor. La doze mari, au fost raportate somnolență, durere în
piept, palpitații, pierderea cunoștinței, convulsii (în special la copii), slăbiciune și amețeală, prezența
sângelui în urină, senzație generalizată de frig și probleme de respirație.
Dacă ați luat mai mult PADUDEN DUO decât trebuie, adresați-vă imediat medicului dumneavoastră,
chiar dacă vă simțiți bine. Este necesar să vă adresați medicului întrucât paracetamolul poate cauza
leziuni grave, întârziate, la nivelul ficatului.
Dacă uitați să luați PADUDEN DUO
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă uitați să luați o doză, luați-o imediat
ce vă amintiți, și apoi luați doza următoare cu cel puțin 6 ore mai târziu.4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că acestea nu apar la
toate persoanele.
OPRIȚI medicamentul și spuneți medicului dumneavoastră dacă manifestați:
• arsuri la nivelul stomacului, indigestie;
• simptome de sângerare intestinală (durere severă de stomac, vărsături cu sânge sau vărsături care
conțin particule închise la culoare asemănătoare zaţului de cafea, sânge în scaun, scaune negre ca
smoala);
• simptome de inflamație a membranei care învelește creierului, cum sunt: rigiditate a gâtului,
durere de cap, senzație de greață sau vărsături, febră sau senzație de dezorientare;
• simptome de reacție alergică severă (umflarea feței, limbii sau gâtului, dificultăți de respirație,
agravarea astmului bronșic);
• reacții severe la nivelul pielii cu apariție de vezicule, cum sunt eritemul polimorf, sindromul
Stevens-Johnson și necroliza epidermică toxică;
• poate apărea o reacție severă a pielii, denumită sindrom DRESS. Simptomele DRESS pot
include: erupție pe piele, febră, umflarea ganglionilor limfatici și o creștere a eozinofilelor (un tip de
celule albe sanguine).
• reacție severă a pielii, denumită PEGA (pustuloză exantematică generalizată acută). O erupție
de culoare roșie, solzoasă, extinsă, cu noduli sub piele și vezicule, localizată în special la nivelul pliurilor
pielii, toracelui și extremităților superioare, însoțită de febră la inițierea tratamentului. Nu mai luați
PADUDEN DUO dacă dezvoltați aceste simptome și solicitați imediat asistență medicală. Vezi și pct. 2.
Alte reacții adverse posibile
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
• durere sau disconfort la nivelul stomacului, senzație de greață sau vărsături, diaree;
• valori crescute ale unor enzime hepatice (ALT, GGT), ale creatininei și ale ureei sangvine (indicate
de analizele de sânge).
Mai puțin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):
• dureri de cap și amețeli;
• vânturi și constipație;
• exacerbarea colitei și a bolii Crohn;
• indigestie, arsuri la stomac sau senzație de greață (gastrită);
• inflamația pancreasului însoțită de durere severă la nivelul abdomenului superior care radiază spre
spate și vărsături (pancreatită);
• erupții trecătoare pe piele, mâncărimi și umflarea feței;
• valori mai mari ale unei enzime hepatice (AST), valori crescute ale ALP și CPK (indicate de
analizele de sânge);
• reducerea numărului celulelor roșii sangvine sau creșterea numărului de trombocite (celule care
coagulează sângele).
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):
• reducerea celulelor sangvine (cauzând durere în gât, ulcere în gură, simptome asemănătoare gripei,
epuizare severă, sângerare fără motiv cunoscut, învinețire și sângerări nazale);
• tulburări de vedere, țiuit în urechi, senzație de învârtire;
• confuzie, depresie, halucinații;• amorțeală, mâncărimi și senzație de înțepături și ace la nivelul pielii, inflamația nervului optic și
somnolență;
• oboseală, stare generală de rău;
• tensiune arterială crescută, retenție de apă;
• probleme ale ficatului (care cauzează îngălbenirea pielii și a părții albe a ochilor);
• probleme ale rinichilor (care cauzează creșterea sau scăderea urinării, umflarea picioarelor);
• insuficiență cardiacă (care cauzează senzație de lipsă de aer, umflare);
• transpirație excesivă;
• purpură;
• sensibilitate crescută a pielii la lumina soarelui.
Medicamentele cum sunt PADUDEN DUO pot fi asociate cu un risc ușor crescut de atac de cord („infarct
miocardic”) sau accident vascular cerebral. (Vezi pct. 2)
Raportarea reacțiilor adverse
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei
medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. De asemenea,
puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul intermediul sistemului naţional de raportare, ale
cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor
Medicale din România http://www.anm.ro/.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța
acestui medicament.
5. Cum se păstrează PADUDEN DUO
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie (EXP). Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține PADUDEN DUO
- Substanțele active sunt ibuprofen și paracetamol.
- Celelalte componente sunt:Nucleul comprimatului: amidon de porumb, povidonă K-30 (E 1201), croscarmeloză sodică (E
468), celuloză microcristalină (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), glicerol dibehenat (E
471).
Filmul comprimatului: alb Opadry (alcool polivinilic parțial hidrolizat, talc, dioxid de titan (E 171),
glicerol monocaprilocaprat, laurilsulfat de sodiu).
Cum arată PADUDEN DUO și conținutul ambalajului
PADUDEN DUO sunt comprimate filmate de culoare albă până la aproape albă, biconvexe, de formă
alungită, cu dimensiuni de (21 mm x 10,5 mm) ± 0,5 mm și marcate cu dublu cerc pe o faṭă.
Comprimatele filmate sunt ambalate în blistere în:
Blister: Folie albă, dură din PVC/PVDC/Aluminiu , fiecare blister conținând numărul adecvat de
comprimate filmate sau
Blister securizat pentru copii: Folie albă, penetrabilă, din PVC/PVDC/Aluminiu, intărită cu un strat de
poliester, fiecare blister conținând numărul adecvat de comprimate filmate.
Blisterul securizat pentru copii poate necesita un efort suplimentar de împingere pentru a elibera un
comprimat.
Cutie din carton cu 1 blister (10 comprimate) sau 2 blistere (20 comprimate) și prospect cu instrucțiuni în
interior.
Este posibil ca nu toate formele de prezentare să fie comercializate.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricanṭii
Deținătorul autorizației de punere pe piață
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124, Cluj-Napoca
România
Fabricanții
Alkaloid-INT d.o.o.
Šlandrova ulica 4
Ljubljana-Črnuče, 1231
Slovenia
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124, Cluj-Napoca
România
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spațiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
Malta Ibuprofen/Paracetamol Alkaloid-INT 200 mg/500 mg film-coated tablets
Bulgaria BlokMAX Duo 200 mg/500 mg film-coated tablets
БлокМАКС Дуо 200 mg/500 mg филмирани таблетки
Grecia Ibuprofen/Paracetamol Alkaloid-INT 200 mg/500 mg
επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο δισκίο
Ungaria Ibuprofen/Paracetamol Alkaloid-INT 200 mg/500 mg filmtablettaPolonia Byfonen Plus
România PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
Marea Britanie Ibuprofen/Paracetamol 200 mg/500 mg film-coated tablets
Acest prospect a fost revizuit în septembrie 2020.
Specificatii | |
Categorie | Suplimente |
Impachetare intregi | NECUNOSCUTA |
0,00
Bazat pe 0 recenzii
Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.