Meniu
Cos de cumparaturi

Nurofen Raceala si Gripa, 12 Comprimate Filmate, Reckitt

Nurofen Raceala si Gripa, 12 Comprimate  Filmate, Reckitt
Fara reteta

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Nurofen Raceala si Gripa, 12 Comprimate Filmate, Reckitt
16,64 Lei
Fără TVA: 15,27 Lei
Produs actualizat la data:
2024-02-28 15:30:31

Ibuprofen/Clorhidrat de pseudoefedrina

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Email: office@fortevita.ro

Data expirarii:
2026-03-31

- Comenzile plasate in site pana la ora 15:00 intr-o zi lucratoare vor fi predate curierului in aceeasi zi

- Comenzile plasate in site dupa ora 15:00 intr-o zi lucratoare sau vinerea si in zilele nelucratoare vor fi predate curierului in prima zi lucratoare

- Transport gratuit pentru comenzi care depasesc 199 lei

- Transport graduit pentru comenzile cu ridicare de la sediul farmaciei din B-dul Republicii, 38, Pitești, Arges

* Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati formularul conform legii si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Nurofen Raceala si Gripa, 12 Comprimate  Filmate, Reckitt

Nurofen Răceală şi Gripă 200 mg/30 mg comprimate filmate

Ibuprofen/Clorhidrat de pseudoefedrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,

deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Luaţi întotdeauna acest

medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau

farmacistului.

- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

- Dacă manifestaţi orice reacţie adversă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4..

- Dacă după 3 zile nu vă simțiti mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic

Ce găsiţi în acest prospect :

1. Ce este Nurofen Răceală şi Gripă şi pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă

3. Cum să utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Nurofen Răceală şi Gripă

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. CE ESTE NUROFEN RĂCEALĂ SI GRIPĂ ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Nurofen Răceală şi Gripă face parte din grupa medicamentelor decongestionante nazale de uz

sistemic, simpatomimetice, combinaţii, utilizat în ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei şi

răcelii, cum sunt congestie nazală şi sinuzală, durere de cap, febră, dureri musculare şi articulare.

Conţine ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamaţiei

(medicament antiinflamator) şi scăderea temperaturii în caz de febră (medicament antipiretic). Cealaltă

substanţă activă, clorhidratul de pseudoefedrină, scade rapid edemul de la nivelul mucoaselor tractului

respirator superior (medicament decongestionant).

Ameliorarea simptomelor de gripă şi răceală se instalează rapid începând prin decongestionarea

mucoaselor tractului respirator, urmată de reducerea febrei şi reducerea durerilor asociate cu gripa şi răceala.2. CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI NUROFEN RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Nu utilizaţi Nurofen Răceală şi gripă

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare

nesteroidiene, clorhidrat de pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale

Nurofen Răceală şi Gripă;

- dacă aţi avut crize de bronhospasm (senzaţie de constricţie toracică, respiraţie şuierătoare şi

scurtată), rinită sau urticarie la acid acetilsalicilic, ibuprofen sau la alte antiinflamatoare

nesteroidiene;

- dacă aţi avut ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) legate de

utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere şi inflamaţie (AINS) ;- dacă aveţi ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) sau dacă aţi

avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut;

- dacă aveţi probleme severe ale ficatului, rinichilor sau inimii (incluzând boala cardiacă

coronariană);

- dacă aveţi boli cardiovasculare sau insuficienţă cardiacă severă (capacitate de pompare scăzută);

- dacă aveţi orice sângerare activă (inclusiv la nivelul creierului);

- dacă aveţi o afecţiune de origine necunoscută având ca rezultat formarea anormală a celulelor sanguine;- dacă aveţi tensiune arterială mare sau necontrolată terapeutic;

- dacă aveţi angină pectorală (durere toracică);

- dacă aveţi diabet zaharat;

- dacă aveţi feocromocitom;

- dacă aveţi o creştere a activităţii glandei tiroide;

- dacă aveţi o formă de glaucom cu unghi închis;

- dacă aveţi hiperplazie de prostată;

- dacă urmaţi tratament cu unele antidepresive (denumite antidepresive triciclice şi inhibitori de monooaminoxidază);- dacă suferiţi de deshidratare semnificativă (determinată de vărsături, diaree sau consumul

insuficient de lichide);

- dacă aveţi vârsta sub 12 ani;

- dacă sunteţi gravidă.

Atenționări și precauții

Înainte să utilizați Nurofen Răceală şi Gripă adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului

- dacă aveţi lupus eritematos sistemic (LES) sau alte afecţiuni autoimune;

- dacă există în familie o tulburare în producerea pigmentului roşu din sânge (porfirie);

- dacă aveţi afecţiuni intestinale inflamatorii cronice, cum sunt inflamaţia colonului cu ulcere

(colită ulcerativă), o inflamaţie care afectează tractul digestiv (boală Crohn) sau alte afecţiuni ale

stomacului sau intestinului;

- dacă aveţi tulburări de formare a celulelor sanguine;

- dacă aveţi probleme legate de mecanismul de coagulare normal al sângelui;

- dacă aveţi alergii, febra fânului, astm bronşic, inflamare cronică a mucoasei nazale şi a

sinusurilor, vegetaţii adenoide sau afecţiuni obstructive cronice ale tractului respirator, deoarece

riscul de îngustare a căilor aeriene cu dificultăţi în respiraţie (bronhospasm) este mai mare;

- dacă aveţi probleme de circulaţie la nivelul arterelor mâinilor sau picioarelor;

- dacă aveţi probleme de ficat, rinichi, inimă sau tensiune arterială mare;

- dacă aţi avut recent o intervenţie chirurgicală majoră;

- dacă alăptaţi;

- dacă aveți halucinaţii, nelinişte, tulburări de somn;

- dacă aveți hiperexcitabilitate și tensiune intraoculară crescută;

- dacă suferiți de alcoolism

Copii și adolescenți

Funcţia renală se poate deteriora în special la copiii şi adolescenţii deshidrataţi.

Vârstnici

Dacă sunteţi în vârstă veţi fi mai expus la reacţii adverse, în special sângerare şi perforaţie la nivelul

tractului digestiv, care pot fi letale.

Ulcere, perforaţie şi sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor

Dacă aţi avut anterior ulcer la nivelul stomacului sau intestinelor, în special dacă acesta a fost

complicat cu perforaţie sau a fost însoţit de sângerare, trebuie să fiţi atent la orice simptome

abdominale neobişnuite şi să spuneţi imediat medicului dumneavoastră, mai ales dacă aceste

simptome apar la începutul tratamentului. Aceasta este necesar, deoarece riscul de sângerare sau de

ulceraţie la nivelul tractului digestiv este mai mare în acest caz, în special la pacienţii vârstnici. Dacă

apare sângerarea sau ulceraţia la nivelul tractului digestiv, tratamentul trebuie întrerupt.Sângerarea, ulceraţia sau perforaţia la nivelul stomacului sau intestinelor pot apărea fără alte semne de

avertizare, chiar şi la pacienţii care nu au avut niciodată astfel de probleme. Acestea pot fi, de

asemenea, letale.

Riscul de apariţie a ulcerelor, perforaţiei sau sângerării la nivelul stomacului sau intestinelor creşte la

doze mari de ibuprofen. Riscul creşte, de asemenea, dacă anumite alte medicamente sunt luate în

acelaşi timp cu ibuprofenul (vezi mai jos, Utilizarea altor medicamente).

Reacţii la nivelul pielii

Trebuie să încetaţi de a mai lua ibuprofen la primul semn de erupţie trecătoare pe piele, leziuni la

nivelul mucoaselor sau alte semne de alergie, deoarece acestea pot fi primul semn al unor reacţii ale

pielii grave (dermatită exfoliativă, eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell), uneori

cu rezultat letal. Cel mai mare risc al apariţiei acestor reacţii este în prima lună de tratament.

Efecte asupra inimii şi creierului

Medicamentele anti-inflamatoare/împotriva durerii, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc

uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze

mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.

Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua

Nurofen Răceală şi Gripă în cazul în care:

- aveţi probleme ale inimii, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept)

sau dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială

periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării

sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular

cerebral minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).

-aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol în sânge,

istoric familial de boli ale inimii sau accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.

Efecte asupra rinichilor

Nurofen Răceală şi Gripă poate determina probleme în funcţionarea rinichilor, chiar şi la pacienţii care

nu au mai avut astfel de probleme. Aceste probleme pot determina umflarea picioarelor şi pot conduce

chiar la insuficienţă cardiacă sau tensiune arterială mare la persoanele predispuse.

Nurofen Răceală şi Gripă poate determina leziuni la nivelul rinichilor, în special la pacienţii care deja

au avut probleme la nivelul rinichilor, inimii sau ficatului sau care iau diuretice sau inhibitori ai ECA,

precum şi la vârstnici. Cu toate acestea, întreruperea tratamentului cu ibuprofen, în general, conduce la

vindecare.

Alte precauţii

În tratamentul de lungă durată, la utilizarea de doze mari de analgezice, poate să apară durerea de cap

care nu trebuie tratată prin creşterea dozelor din acest medicament. Utilizarea de rutină a analgezicelor

poate determina leziuni renale permanente şi risc de insuficienţă renală.

Nurofen Răceală şi Gripă poate masca simptomele sau semnele unei infecţii (febră, durere şi

inflamaţie) şi poate prelungi temporar timpul de sângerare.

Se recomandă prudenţă, de asemenea, la pacienţii care urmează tratament diuretic sau după o

intervenţie chirurgicală majoră care poate antrena hipovolemie, în special la pacienţii vârstnici.

Pe durata tratamentului cu Nurofen Răceală şi Gripă, anumite cazuri cu simptome de meningită

aseptică, cum sunt redoare de ceafă, durere de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare, au fost

observate la pacienţii cu tulburări autoimune existente (cum sunt lupusul eritematos sistemic, boala

mixtă a ţesutului conjunctiv).Nurofen Răceală şi Gripă poate reduce posibilitatea de a rămâne gravidă. Trebuie să discutaţi cu

medicul dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.Sportivi

Acest medicament conține pseudoefedrină care poate determina pozitivarea testelor antidoping.

Nurofen Răceală şi Gripă împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte

medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Reacţiile adverse ale Nurofen Răceală şi Gripă pot creşte dacă anumite medicamente sunt luate în

acelaşi timp. Pe de altă parte, ibuprofen poate creşte sau scădea efectul altor medicamente sau creşte

apariţia reacţiilor adverse ale acestora când sunt luate în acelaşi timp.

Nurofen Răceală şi Gripă poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:

- medicamente anticoagulante (care subţiază sângele/previn coagularea, cum sunt aspirina/acidul

acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)

- medicamente care scad tensiunea arterială mare (inhibitori ai ECA cum este captoprilul, betablocante cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II cum este losartanul)

Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Nurofen Răceală şi Gripă. De aceea, întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistulînainte de a utiliza Nurofen Răceală şi Gripă împreună cu alte medicamente.

Vă rugăm să îi spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi:

- alte AINS, inclusiv inhibitorii selectivi ai ciclooxigenazei-2

 - acid acetilsalicilic

- antiagregante plachetare (împotriva coagulării sângelui), cum este ticlopidina sau clopidogrelul

- metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului şi afecţiunilor autoimune)

- digoxină (pentru tratamentul diferitelor afecţiuni ale inimii)

- fenitoină (utilizată pentru a preveni apariţia convulsiilor epileptice)

- litiu (utilizat în tratamentul depresiei şi maniei)

- diuretice (comprimate pentru eliminarea apei), incluzând diuretice care economisesc potasiu

- colestiramină (utilizată în tratamentul valorilor mari ale colesterolului)

- aminoglicozide (medicamente împotriva anumitor tipuri de bacterii)

- ISRS (medicamente împotriva depresiei), cum sunt paroxetina, sertralina, citalopramul

- moclobemidă (IMAO selectiv şi reversibil – un medicament utilizat în tratamentul bolilor depresive

sau fobiilor sociale)

- ciclosporină, tacrolimus (pentru inhibarea sistemul imunitar după transplantul de organe)

- zidovudină sau ritanovir (utilizat în tratamentul infecţiilor cu HIV)

- mifepristonă

- probenecid sau sulfinpirazonă (pentru tratamentul gutei)

- antibiotice chinolone

- sulfoniluree (pentru tratamentul diabetului zaharat de tip 2)

- corticosteroizi (utilizaţi împotriva inflamaţiilor)

- bisfosfonaţi (utilizaţi în osteoporoză, boala Paget şi pentru a reduce valorile mari ale calciului din sânge)- oxpentifilină (pentoxifilină) (utilizată în tratamentul afecţiunii circulatorii ale arterelor picioarelor

sau braţelor)

- baclofen (un relaxant pentru muşchi)

-alcaloizi din ergot (ergotamina şi metisergidă) (pentru tratamentul migrenelor)

-oxitocina (pentru declanșarea travaliului)Pseudoefedrina poate creşte efectele simpatomimeticelor, de exemplu decongestionante sau

medicamente care scad apetitul alimentar.

Pseudoefedrina este contraindicată, în timpul sau în următoarele două săptămâni după întreruperea

terapiei cu inhibitori de MAO, datorită apariţiei hipertensiunii arteriale paroxistice, uneori letală.

Guanetidina, rezerpina şi metildopa (medicamente utilizate pentru a reduce tensiunea arterială) pot

scădea efectele pseudoefedrinei.

Antidepresivele triciclice pot potenţa sau antagoniza efectele pseudoefedrinei.

Pseudoefedrina poate scădea efectele guanetidinei şi creşte riscul de apariţie a aritmiilor la pacienţii

care primesc glicozide digitalice, chinidină sau antidepresive triciclice.

Antiagregantele plachetare şi inhibitorii selectivi de recaptare a serotoninei (ISRS): risc crescut de

hemoragie gastro-intestinală.

Nurofen Răceală şi Gripă împreună cu alimente băuturi şi alcool

Utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă cu un pahar de apă în timpul mesei sau după masă.

Evitaţi alcoolul etilic, deoarece acesta accentuează reacţiile adverse la Nurofen Răceală şi Gripă, în

special pe acelea care afectează stomacul, intestinele sau creierul.

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?

Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu

warfarină sau heparina), unele medicamente care sunt antiagregante plachetare (cum este ticlopidina

sau clopidogrelul), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale mari (inhibitori ai

enzimei de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta

receptorilor, antagoniştii de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de

tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună

cu alte medicamente.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice

medicament.

Nu luaţi Nurofen Răceală şi Gripă în timpul ultimelor trei luni de sarcină. Evitaţi utilizarea Nurofen

Răceală şi Gripă în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel.

Nurofen Răceală şi Gripă trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării dacă este luat

în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă posibilă.

Nurofen Răceală şi Gripă aparţine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la

femei. Acest efect este reversibil la întreruperea administrării medicamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

În general, Nurofen Răceală şi Gripă nu are reacţii adverse asupra capacităţii de a conduce vehicule

sau de a folosi utilaje. Cu toate acestea, întrucât la doze mari, în cazuri individuale, se pot manifesta

reacţii adverse, cum sunt oboseală, somnolenţă, vertij (raportate ca frecvente) şi tulburări de vedere

(raportate ca mai puţin frecvente), capacitatea de conduce vehicule sau de a folosi utilaje ar putea fi

afectată. Acest efect este accentuat în cazul consumului concomitent de alcool etilic.

Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Răceală şi Gripă

Acest medicament conţine galben amurg FCF (E 110) care poate provoca reacţii alergice.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI NUROFEN RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Utilizaţi întotdeauna Nurofen Răceală şi Gripă exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră.

Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani (≥ 40 kg): doza iniţială este de 1-2 comprimate filmate;

ulterior, dacă este cazul, pot fi utilizate doze suplimentare de 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6

ore. Nu trebuie depăşită o doza zilnică de 6 comprimate filmate.

Utilizarea la copiiNurofen Răceală şi Gripă nu este recomandat pentru utilizarea la copiii cu vârsta sub 12 ani.

Se recomandă ca pacienţii cu hipersensibilitate gastrică să utilizeze Nurofen Răceală şi Gripă

împreună cu alimente.

Vârstnici: dacă sunteţi în vârstă veţi fi mai predispuşi la reacţii adverse, în special la hemoragie şi

perforaţie la nivelul tractului digestiv, care pot fi letale.

Dacă sunteţi în vârstă adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări.

Insuficienţă renală sau hepatică

Dacă aveţi insuficienţă renală şi hepatică adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări.

Dacă simptomele se agravează sau persistă mai mult de 3 zile este necesară reevaluarea diagnosticului

şi tratamentului.

Dacă utilizați mai mult din Nurofen Răceală şi Gripă decât trebuie

Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe comprimate din Nurofen Răceală şi

Gripă, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest

prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte comprimate

filmate aţi luat.

Simptomele unei supradozaj pot fi: greaţă, vărsături şi durere de stomac sau diaree. De asemenea, pot

apărea ţiuituri în urechi, durere de cap, ameţeli, vertij şi sângerare la nivelul stomacului sau

intestinelor. În cazuri grave poate apărea somnolenţă, excitaţie, dezorientare, comă, convulsii, crampe

(în special la copii), vedere înceţoşată şi probleme de vedere, insuficienţă renală, leziuni la nivelul

ficatului, tensiune arterială mică, respiraţie redusă, colorarea în albastru a buzelor, a limbii şi a

degetelor şi creşterea tendinţei de sângerare. De asemenea, poate apare agravarea astmului bronşic la

pacienţii cu astm bronşic.

Dacă uitați să utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă

Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o cât mai repede posibil, cu excepţia cazului în care au rămas mai

puţin de patru ore până la următoarea doză.

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului

dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Nurofen Răceală şi Gripă poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la

toate persoanele.

Medicamente precum Nurofen Răceală şi Gripă se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a

atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Posibilitatea de apariţie a reacţiilor adverse creşte la doze mai mari şi la o durată mai lungă de

tratament.

Următoarele reacţii adverse sunt importante şi necesită intervenţie imediată, dacă apar. Trebuie să

încetaţi de a mai lua Nurofen Răceală şi Gripă şi să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră

dacă apar următoarele simptome:

Frecvente ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 100):

 scaune de culoarea păcurii sau vărsături cu sânge (ulcer la nivelul tractului digestiv cu

sângerare)Foarte rare ( pot afecta mai puţin de 1 pacient din 10000):

 umflare a feţei, a limbii sau a gâtului (laringe) care poate determina dificultăţi în respiraţie

(edem angioneurotic), bătăi rapide ale inimii, scădere severă a tensiunii arteriale sau şoc cu

potenţial letal

 reacţie alergică bruscă cu scurtarea respiraţiei, respiraţie şuierătoare

 erupţie severă pe piele cu vezicule, în special pe picioare, braţe, palme şi tălpi care pot implica şi

faţa şi buzele (eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson). Acestea se pot agrava şi mai mult,

veziculele se pot lărgi şi extinde şi părţi ale pielii se pot coji (sindromul Lyell). De asemenea,

poate exista o infecţie severă cu distrugerea pielii (necroză), a ţesutului subcutanat şi muşchilor.

Trebuie să încetaţi a mai lua medicamentul şi să vă adresaţi medicului dumneavoastră cât mai repede

posibil, dacă manifestaţi următoarele reacţii adverse:

Foarte frecvente ( pot afecta mai mult de 1 pacient din 10):

 senzaţie de arsură în capul pieptului, durere abdominală, indigestie

Mai puţin frecvente ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 1000):

 vedere înceţoşată sau alte probleme de vedere, cum este sensibilitatea la lumină

 reacţii de hipersensibilitate, cum sunt erupţia trecătoare pe piele, mâncărimea, iritația

Rare ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 10000):

 pierdere a vederii

Foarte rare ( pot afecta mai puţin de 1 pacient din 10000):

 umplere bruscă a plămânilor cu apă având ca rezultat dificultăţi în respiraţie, tensiune arterială

mare, retenţie de apă şi creştere în greutate

Alte reacţii adverse posibile la Nurofen Răceală şi Gripă sunt:

Foarte frecvente ( pot afecta mai mult de 1 pacient din 10):

 tulburări la nivelul tractului digestiv, cum sunt diaree, greaţă, vărsături, vânturi, constipaţie

Frecvente ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 100):

 Ulcer la nivelul tractului digestiv cu sau fără perforaţie

 Inflamaţie a intestinului şi agravare a inflamaţiei colonului (colită) şi a tractului digestiv (boală

Crohn) şi complicaţii ale diverticulitei de la nivelul intestinului gros (perforaţie sau fistulă)

 Sângerare microscopică intestinală care poate conduce la anemie

 Ulcere la nivelul gurii şi inflamaţie

Mai puţin frecvente ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 1000):

 Inflamaţie a mucoasei stomacului

 Probleme renale, incluzând formare de edem, inflamaţie a rinichilor şi insuficienţă renală

 Secreţii nazale

 Dificultăţi în respiraţie (bronhospasm)

 Durere de cap, tremor, ameţeli, oboseală, iritabilitate

Rare ( pot afecta 1 până la 10 pacienţi din 10000):

 Ţiuituri şi vâjâituri în urechi

 Creştere a azotului ureic din sânge şi a altor valori serice ale enzimelor ficatului, scădere a

valorilor hemoglobinei şi ale hematocritului, inhibare a agregării plachetelor şi timp de sângerare

prelungit, scădere a calciului din sânge şi creştere a valorilor acidului uric din sânge.

Foarte rare ( pot afecta mai puţin de 1 pacient din 10000):

 Percepere neplăcută a bătăilor inimii, insuficienţă cardiacă, infarct miocardic sau tensiune

arterială mare Tulburări de formare a celulelor sanguine (cu simptome precum: febră, durere în gât, ulcere la

nivelul suprafeţei gurii, simptome de gripă, oboseală severă, sângerări si vânătăi inexplicabile la

nivelul pielii şi nasului)

 Depresie, confuzie, halucinaţii

 Sindrom de lupus eritematos

 Inflamaţie a esofagului sau a pancreasului

 Îngustare a lumenului intestinal

 Inflamaţie acută a ficatului, colorare în galben a pielii sau a albului ochilor, disfuncţie, leziune

sau insuficienţă hepatică

 Inflamaţie a membranei creierului (fără infecţie bacteriană)

 Lezare a ţesutului rinichilor

 Cădere a părului

Cu frecvenţă necunoscută ( care nu poate fi estimată din datele disponibile):

 Reactivitatea tractului respirator cuprinzând astm bronşic, bronhospasm sau dispnee.

 Umflare (edem), tahicardie, aritmii

 Anorexie nervoasă, insomnie, agitație, halucinații, anxietate, neliniște

 Retenție urinară

 Transpirații abundente

Nurofen Răceală şi Gripă poate determina scăderea numărului de globule albe şi a rezistenţei

dumneavoastră la infecţii. Dacă prezentaţi o infecţie cu simptome, cum sunt febră şi deteriorare gravă

a stării generale sau febră cu simptome de infecţie locală, cum sunt durere în gât/faringe/gură sau

probleme urinare, trebuie să vă prezentaţi imediat la medicul dumneavoastră. Vi se va face un test

sanguin pentru a investiga o posibilă scădere a numărului de globule albe (agranulocitoză). Este

important să vă adresaţi medicului dumneavoastră cu privire la medicamentul dumneavoastră.

În timpul tratamentului cu ibuprofen, cazuri rare de meningită (manifestate prin rigiditate a gâtului,

durere de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare) au fost observate la pacienţii cu tulburări

autoimune existente, cum este lupusul eritematos sistemic sau boala mixtă a ţesutului conjunctiv.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă

nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta

reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate

pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa

acestui medicament

5. CUM SE PĂSTREAZĂ NUROFEN RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Nu lăsați acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de

expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să

eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.6. CONȚINUTUL AMBALAJULUI ȘI ALTE INFORMAŢII

Ce conţine Nurofen Răceală şi Gripă

- Substanţele active sunt: ibuprofen şi clorhidrat de pseudoefedrină. Un comprimat filmat conţine

ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg.

- Celelalte componente sunt:

nucleu- celuloză microcristalină, croscarmeloză sodică, polividonă, fosfat de calciu, stearat de

magneziu, hipromeloză, talc;

film- Mastercote Yellow FA 0156 [care conţine alcool industrial metilat, apă purificată,

hipromeloză (E464), dioxid de titan (E171), galben de chinolină (E104), galben amurg (E110)];

cerneală de inscripţionare- Opacode S-1-277001 Black [care conţine Shellac, oxid negru de fer

(E172), propilenglicol]

Cum arată Nurofen Răceală şi Gripă şi conţinutul ambalajului

Nurofen Răceală şi Gripă se prezintă sub formă de comprimate filmate rotunde biconvexe, de culoare

galbenă, cu logo de identificare de culoare neagră.

Este ambalat în cutii cu unul, respectiv 2 blistere a 12 comprimate filmate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

RECKITT BENCKISER (ROMÂNIA) SRL

Str. Grigore Alexandrescu, nr. 89-97, Corpul A

Etaj 5, sector 1, București, România

Fabricantul

Reckitt Benckiser Healthcare International Limited

Thane Road, Nottingham NG90 2DB, Marea Britanie sau RB NL Brands B.V.Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Olanda

Pentru orice informaţii despre acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a

deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă:

Reckitt Benckiser România SRL

Str. Grigore Alexandrescu nr. 89-97

Corpul A, Etaj 5, Sector 1, Bucureşti, România

Tel: +40 215296700

office-romania@rb.com

Acest prospect a fost aprobat în Martie, 2020

Specificatii
CategorieOtc
COD CASW13284001
Impachetare fractiiCOMPR. FILM.
Impachetare intregiNECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Autentifică-te sau Înregistrează un cont nou pentru a putea scie o opinie

Recenzia clienților despre produsul
Nurofen Raceala si Gripa, 12 Comprimate Filmate, Reckitt

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.