Meniu
Cos de cumparaturi

Humagrip Zi&Noapte16 Comprimate, Urgo

Humagrip Zi&Noapte16 Comprimate, Urgo
Fara reteta

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Humagrip Zi&Noapte16 Comprimate, Urgo
20,18 Lei
Fără TVA: 18,51 Lei
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Producator: Lab Urgo
  • Cod produs: I8838
Produs actualizat la data:
2024-02-28 15:30:27

Paracetamol/clorhidrat de pseudoefedrină

Paracetamol/maleat de clorfeniramină 

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Email: office@fortevita.ro

Data expirarii:
2026-02-28

- Comenzile plasate in site pana la ora 15:00 intr-o zi lucratoare vor fi predate curierului in aceeasi zi

- Comenzile plasate in site dupa ora 15:00 intr-o zi lucratoare sau vinerea si in zilele nelucratoare vor fi predate curierului in prima zi lucratoare

- Transport gratuit pentru comenzi care depasesc 199 lei

- Transport graduit pentru comenzile cu ridicare de la sediul farmaciei din B-dul Republicii, 38, Pitești, Arges

* Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati formularul conform legii si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Humagrip Zi&Noapte16 Comprimate, Urgo

Tratamentul simptomatic de scurtă durată al stărilor gripale însoțite de cefalee și/sau febra și senzația de "nas înfundat".Se recomandă numai adulților și copiilor peste vârsta de 15 ani. 

Compoziție: 1 comprimat de zi conține: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 60 mg și excipienți:celuloza microcristalină,amidon pregelatinizat,croscarmeloza sodică,stearat de magneziu,povidona K30.

1 capsulă seara la culcare conține: paracetamol 500 mg, măleat de clorfeniramină 4 mg și excipienți:talc,laurilsulfat de sodiu,dioxid de siliciu coloidal anhidru,croscarmeloza sodică,eritrozina(E127),indigotina(E132),dioxid de titan(E171),gelatina.

Substanța activă: carbocisteinum.

Contraindicații: Copii sub 15 ani.

Hipersensibilitate la una dintre componentele produsului.

Risc de glaucom cu unghi închis.

Risc de retenție urinară în afecțiunile uretro-prostatice.

Hipertensiune arterială severă sau hipertensiune arterială slab controlată prin tratament.

Insuficiența coronariană severă.

Asocierea cu IMAO neselctive(iproniazidă).

Ascocierea cu medicamente vasoconstrictoare ca de exemplu bromocriptină,pergolidă,lisurida,cabergolina,ergotamina,dihidroergotamină și alte medicamente pentru ușurarea congestiei nazale,indiferent că cestea se administrează oral sau nazal(fenilpropanolamina,fenilefrina,efedrina).Asocierea cu metilfenidat.Convulsii în antecedente.Alaptare.În general nu se recomandă administrarea la femei gravide.

Precauții Humagrip Raceala si Gripa x 16 ComprimateAbsența unei ameliorări sau agrvarea simptomatologiei după 4 zile de tratament,apariția unei reacții alergice,a tahicardiei,palpitațiilor,hipertensiunii arteriale,aritmiilor,a grețurilor sau a unor semne neurologice impun întreruperea tratamentului și solicitarea unui control medical.

Paracetamolul și metaboliții săi sunt excretați în special în urină și de aceea,în insuficiența renală severă,intervalul dintre prize trebuie să fie mărit la 8 ore.

Dacă se administrează și alte medicamente trebuie verificat conținutul lor în paracetamol pentru a evita supradozajul.

La adulți și copii cu greutatea peste 50 kg,doza totală de paracetamol nu trebuie să depășească 3 g pe zi.Pseudoefedrina este un a-simpatomimetic cu acțiune vasoconstrictoare,motiv pentru care Humagrip se administrează cu prudență în hipertiroidie,hipertensiune arterială,afecțiuni cardiace,psihoze sau diabet zaharat.În intervențiile chirurgicale programate se va întrerupe tratamentul cu câteva zile înainte,datorită riscului apariției puseelor hipertensive și a aritmiilor cardiace intraoperator,în cazul în care se face anestezia cu un compus volatil halogenat.Se evită asocierea cu alte simpatomimetice.

Datorită conținutului în pseudoefedrina au fost descrise tulburări neurologice ca de exemplu halucinații,convulsii,tulburări de comportament,agitație și insomnie,mai frecvent la copii,după administrarea de medicamente vasoconstrictoare și în particular,în timpul episoadelor febrile sau în supradozaj.Datorită clorfeniraminei se recomandă în timpul tratamentului evitarea consumului de alcool ,de medicamente conținând alcool și de sedative.Ingestia de alcool poate afecta vigilența în cazul conducătorilor auto sau al celor care manipulează diferite utilaje.În tratamentul asociat cu IMAO selective(toloxona,moclobemid0,deoarece nu există date disponibile și nu a putut fi evaluată existența unei inetracțiuni a acestora cu a-simpatomimetice vasoconstrictoare așa cum a fost documentat în cazul IMAO neselctive,pacientul trebuie informat în legătură cu efectele asocierii cu IMAO neselctive.Se va utiliza cu prudență în insuficiență hepatică și /sau renală,datorită riscului de acumulare cu efecte toxice.Se impune administrarea cu atenție la persoanele vârstnice cu tendința crescută la hipotensiune ortostatică,vertij,sedare,constipație cronică(risc de îleus paralitic),hipertrofie prostatică.

Mod de administrare Humagrip Raceala si Gripa x 16 ComprimateDurata maximă este de 4 zile. Se va respecta un interval între prize de cel puțin 4 ore.

Doza recomandată este de un comprimat alb de zi dimineață și o capsulă albastră seară înainte de culcare. Dacă este nevoie se mai pot lua comprimate albe la prânz și seara, dar nu trebuie să se depășească 3 comprimate albe și o capsulă albastră pe zi.

Prezentare: 12 comprimate

4 capsule

Specificatii
CategorieOtc
Impachetare fractiiNecunoscuta
Impachetare intregiNECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Autentifică-te sau Înregistrează un cont nou pentru a putea scie o opinie

Recenzia clienților despre produsul
Humagrip Zi&Noapte16 Comprimate, Urgo

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.