Meniu
Cos de cumparaturi

Fervex pentru Copii fara Zahar, 8 Plicuri Granule Suspensie Orala, Upsa

Fervex  pentru Copii fara Zahar, 8 Plicuri Granule Suspensie Orala, Upsa
Fara reteta

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Fervex pentru Copii fara Zahar, 8 Plicuri Granule Suspensie Orala, Upsa
15,99 Lei
Fără TVA: 14,67 Lei
Produs actualizat la data:
2024-07-18 18:00:26

Paracetamol/Acid ascorbic/Maleat feniramina

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Email: office@fortevita.ro

Data expirarii:
2026-04-30

- Transport gratuit pentru comenzi ce depasesc 249 lei.

- Peste 90% din comenzile noastre sunt predate curierului in 24 ore pentru a fi livrate in toata tara.

- Rezervarile in farmacie NU implica acelasi pret ca in site.

- Nu percepem taxe suplimentare pe Km si Kg.

- Imaginile prezentate pot suferi modificari de la producatori, produsele livrate pot avea mici diferente fata de produsele actualizate.

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati formularul conform legii si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Fervex  pentru Copii fara Zahar, 8 Plicuri Granule Suspensie Orala, Upsa

Compozitie :1 plic cu granule pentru solutie orala contine paracetamol 280 mg, acid ascorbic 100 mg, maleat de feniramina 10 mg si excipienti: Zahar, citrat de magneziu anhidru, fosfat monosodic de riboflavina, aspartam, aroma de banana-caramel (sorbitol, maltodextrina, guma arabica).

Grupa farmacoterapeutica: analgezice antipiretice; anilide; combinatii.

Indicatii terapeutice

Tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vasomotorii, starilor gripale (pentru ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiei mucoaselor nazala si sinusala, febrei, durerilor de cap si musculare).

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene.

1. INAINTE DE A UTILIZA Fervex "pentru copii"

Nu utilizati Fervex "pentru copii" in cazul in care copilul dumneavoastra:

Este alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentii produsului

Are un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza

Sufera de insuficienta renala severa (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari)

Are tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara

Sufera de glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis

Sufera de insuficienta hepatocelulara

Este in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selective

Sufera de litiaza renala oxalocalcica (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat)

Sufera de fenilcetonurie (datorita continutului sau in aspartam).

Are varsta 6 ani

Acordati atentie utilizarii produsului Fervex "pentru copii"

Nu depasiti dozele indicate si consultati medicul daca acest lucru s-a intamplat accidental.

Daca apar reactii alergice, tratamentul va fi intrerupt imediat.

Nu combinati Fervex "pentru copii" cu alte medicamente (de exemplu, barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, metotrexat, saruri de aur, barbiturice, primidona, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporina, agonisti morfinici, antiacide, carbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultoprida, IMAO, deprimante ale SNC, atropina, fenitoina, deferoxamina) fara sa va consultati medicul sau farmacistul. Pentru a evita potentiale interactiuni intre diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastra sa informati precis medicul sau farmacistul daca copilul a luat sau ia si alte medicamente.

Nu folositi Fervex "pentru copii" in cazul in care copilul dumneavoastra sufera de boli renale, fara sa aveti avizul medicului.

Nu lasati Fervex "pentru copii" la indemana copiilor.

Va rugam sa intrebati medicul daca dumneavoastra sau copilul dumneavoastra sunteti sau ati fost in una dintre aceste situatii.

Utilizarea Fervex "pentru copii" cu alimente sau bauturi:

Aveti grija sa nu se consume medicamente sau alimente ce contin alcool, in timpul tratamentului cu Fervex "pentru copii".

Sarcina

Nu este cazul.

Alaptarea

Nu este cazul. Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor  Nu este cazul.  Informatii importante privind excipientii din Fervex "pentru copii"

Acest medicament contine 2,4 g de zahar pe plic, cantitate ce trebuie luata in calcul la consumul zilnic. Datorita continutului in zahar, acest medicament neccesita o atentie deosebita in cazul in care copilul dumneavoastra sufera de diabet, intoleranta la fructoza, glucoza sau malabsorbtia galactozei, deficienta de de zaharaza-izomaltaza (o boala genetica rara).

Datorita continutului in sorbitol, pacientii cu intoleranta la fructoza trebuie atentionati.

Utilizarea altor medicamente cu Fervex "pentru copii"

Informati medicul sau farmacistul in cazul in care copilul dumneavoastra ia sau a luat recent orice alt medicament, chiar si din cele eliberate fara prescriptie medicala.

2. Mod de utilizare : Fervex "pentru copii"?

Copii cu varsta intre 6 si 10 ani:1 plic Fervex "pentru copii" de 2 ori pe zi.

Copii cu varsta intre 10 si 12 ani:1 plic Fervex "pentru copii" de 3 ori pe zi.

Copii cu varsta intre 12 si 15 ani: 1 plic Fervex "pentru copii" de 4 ori pe zi.

Intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore.

Plicurile se administreaza cu o cantitate suficienta de apa rece sau fierbinte.

Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.

Informati medicul sau farmacistul daca starea de rau a copilului dumneavoastra continua si dupa 5 zile de tratament. Medicul va va informa cat va dura tratamentul cu Fervex "pentru copii".

Daca aveti impresia ca efectul Fervex \"pentru copii" este prea puternic sau prea slab intrebati medicul sau farmacistul.

Daca ati utilizat mai mult Fervex "pentru copii" decat ar trebui:

anuntati imediat medicul sau farmacistul.  Daca ati uitat sa utilizati Fervex "pentru copii"

Nu dati copilului o doza dubla pentru a compensa doza pe care ati uitat sa i-o administrati.

Dati-i doza urmatoare cand va amintiti si continuati tratamentul.

3. POSIBILE EFECTE NEDORITE CU Fervex "pentru copii"

Ca toate medicamentele, Fervex "pentru copii poate provoca efecte nedorite:

-Sedare, somnolenta, uscaciunea gurii, tulburari urinare, tulburari de acomodare a vederii la distanta), stare confuzionala, agitatie la pacientii varstnici, tensiune arteriala scazuta la pozitia \"stat in picioare\", ameteala, scaderea memoriei si capacitatii de concentrare.

-Rare cazuri de trombocitopenie (scaderea sub nivel normal al unor elemente sanguine-plachete, care au rol in procesul de coagulare a sangelui manifestata prin sangerari neobisnuite si aparitia de hematoame), anemie hemolitica (scaderea sub nivel normal al unor elemente sanguine- hematii, manifestata prin stare de oboseala si slabiciune neobisnuite), agranulocitoza (manifestata prin febra cu sau fara frisoane, ulceratii sau pete de culoare alba la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceratii la nivelul faringelui).

-In cazuri mai rare, mancarime la nivelul pielii, roseata pielii, urticarie, cand trebuie oprit tratamentul si anuntat medicul.

Informati medicul sau farmacistul despre orice alte efecte nedorite care au aparut in cursul tratamentului, si nu au fost mentionate in acest prospect.

4. CUM SE PASTREAZA Fervex "pentru copii"?

A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.

A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.

A nu se lasa la indemana copiilor.

Specificatii
CategorieDispozitive Medicale
COD CASW44147001
Impachetare fractiiGRAN. PT. SOL. ORALA
Impachetare intregiNECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Autentifică-te sau Înregistrează un cont nou pentru a putea scie o opinie

Recenzia clienților despre produsul
Fervex pentru Copii fara Zahar, 8 Plicuri Granule Suspensie Orala, Upsa

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.