Meniu
Cos de cumparaturi

Aspaco x 20 Comprimate

Aspaco x 20 Comprimate
Fara reteta Stoc epuizat

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Aspaco x 20 Comprimate
10,79 Lei
Fără TVA: 9,90 Lei
  • Disponibilitate: Lipsa stoc
  • Producator: BIO EEL SRL
  • Cod produs: I55827
Produs actualizat la data:
2022-04-08 12:48:22

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Emal: office@fortevita.ro

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Aspaco x 20 ComprimateASPACO este indicat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, dureri de dinti, dureri ale muschilor sau articulatiilor sau in caz de menstruatie dureroasa si tratamentul starilor febrile.

Acest medicament contine codeina. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Deoarece ASPACO contine si paracetamol, nu este indicata administrarea de alte preparate ce contin paracetamol sau codeina. 

Codeina poate fi utilizata o perioada scurta de timp la adolescenti cu varsta peste 15 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure. 

Mod de administrare: 

Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani: doza recomandata este de un comprimat ASPACO, administrat oral, la nevoie; daca este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4 – 6 ore, fara a depasi 4 comprimate ASPACO intr-un interval de 24 de ore. 

Comprimatele trebuie inghitite intregi cu o cantitate suficienta de lichid. 

Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Daca durerea nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra pentru a fi sfatuit. 

Precautii si contraindicatii: Nu utilizati Aspaco x 20 Comprimate

daca sunteti alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, paracetamol, codeina sau la oricare dintre celelalte componente ale ASPACO, daca aveti probleme severe ale ficatului, ale rinichilor,

daca aveti ulcer gastro-duodenal activ,

daca aveti boli hemoragice sau alte boli cu risc de sangerare,

daca ati avut in trecut astm bronsic indus de administrarea salicilatilor sau a unor substante cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene, daca aveti astm bronsic, secretii traheobronsice crescute sau probleme respiratorii severe

daca aveti diaree acuta infectioasa

daca ati suferit recent o interventie chirurgicala la nivelul ficatului, vezicii biliare sau tractului biliar

daca luati medicamente pentru tratarea depresiei numite IMAO (inhibitori de monoaminooxidaza – medicamente pentru tratarea depresiei) sau ati luat astfel de medicamente in ultimele 2 saptamani

Aveti grija deosebita cand utilizati ASPACO:

in caz de astm bronsic sau alte afectiuni alergice respiratorii

antecedente de ulcer sau hemoragii digestive

daca urmeaza sa fiti supusi interventilor chirurgicale, chiar minore (de exemplu extractii dentare)

daca aveti tulburari hepatice, renale sau cardiace

Sarcina si alaptarea:

ASPACO nu se recomanda daca sunteti insarcinata sau daca alaptati. 

Reactii adverse posibile: 

Ca toate medicamentele, ASPACO poate provoca reactii adverse, cu toate ca acestea nu apar la toate persoanele. 

Legate de acid acetilsalicilic: 

Tulburari gastro-intestinale: greata, varsaturi, senzatie de arsura la nivelul stomacului si a esofagului, dureri abdominale Tulburari hematologice si limfatice: risc de sangerari, trombocitopenie

Tulburari hepatobiliare: hepatotoxicitate; cresterea valorilor serice ale transaminazelor si fosfatazei alcaline.

Tulburari ale sistemului imunitar: de tip anafilactic, manifestate prin eruptii pe piele, mai ales urticarie, inflamatii si ulceratii la nivelul pielii, umflarea fetei, laringelui, mainilor, picioarelor si probleme de respiratie, crize de astm bronsic.

Tulburari ale sistemului nervos: administrarea in doze mari provoaca dureri de cap, ameteli, senzatie de zgomote in urechi, somnolenta sau excitatie, confuzie.

Tulburari renale si ale cailor urinare: tratamentul prelungit poate determina nefrita interstitiala si necroza papilara.

Legate de paracetamol:

Pot sa apara, rar, reactii de hipersensibilitate (eruptie trecatoare pe piele, parestezie, mancarime), trombocitopenie, agranulocitoza, dermatita, afectare hepatica, colica renala, insuficienta renala. La doze mari si tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea functiei renale pana la insuficienta renala cronica (nefropatie caracteristica analgezicelor), in special la persoane cu afectare renala preexistenta.

S-au raportat, in mod exceptional, cazuri leucopenie si pancitopenie.

Legate de codeina:

La dozele terapeutice, reactiile adverse ale codeinei sunt moderate. Pot sa apara: constipatie, greata, varsaturi, somnolenta, impresie subiectiva de rotire a corpului sau a mediului inconjurator, insotita de tulburari de echilibru, reactii alergice pe piele, ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm), deprimare respiratorie. Rar, se produc tulburari de somn, tiuituri in urechi, uscaciunea gurii, dificultate in respiratie. La doze mai mari decat cele terapeutice exista riscul dependentei, cu sindrom de abstinenta la intreruperea brusca a tratamentului, atat la adulti cat si la nou-nascutii mamelor dependente de codeina.

Dozele mari pot provoca euforie, tulburari de vedere, spasme ale musculaturii netede intestinale si biliare, hipotensiune arteriala, pierdere temporara a starii de constienta (sincopa), deprimare respiratorie, edem pulmonar, cresterea tonusului musculaturii netede a vezicii urinare.

Compozitie:

Substantele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol si codeina. Un comprimat contine acid acetilsalicilic 300 mg, paracetamol 250 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12 mg. Celelalte componente sunt amidon de porumb, talc, acid stearic, povidona K 30, amidon pregelatinizat.

Mod de prezentare: cutie cu 2 blistere a cate 10 comprimate.

Specificatii
Categorie Otc
COD CAS W56361001
Impachetare fractii COMPR.
Impachetare intregi NECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Recenzia clienților despre produsul
Aspaco x 20 Comprimate

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.