Meniu
Cos de cumparaturi

ANTINEVRALGIC R P x 20 COMPR.

Antinevralgic  R  P x 20 Comprimate
Fara reteta

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

ANTINEVRALGIC R P x 20 COMPR.
14,40 Lei
Fără TVA: 13,21 Lei
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Producator: SANOFI
  • Cod produs: I30449
Produs actualizat la data:
2022-05-21 13:00:08

Doresti suport si indrumare?

CONTACTEAZA-NE

Tel: 0770 798 138

Emal: office@fortevita.ro

Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Antinevralgic P 

Compozitie Antinevralgic PUn comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg, cafeina 20 mg si excipienti: lactoza monohidrat, povidona K 30, amidon glicolat de sodiu, acid stearic, amidon de porumb, celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, p-hidroxibenzoat de propil (E 216), p-hidroxibenzoat de etil (E 214).

 Indicatii terapeutice Antinevralgic P

Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, nevralgii, dentalgii, mialgii, artralgii, dureri postoperatorii). 

Stari febrile 

Dismenoree 

Contraindicatii Antinevralgic P

Hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului. Insuficienta hepatocelulara. 

Insuficienta renala severa. 

Ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, afectiuni hemoragice sau cu risc hemoragic 

Deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza 

Copii cu varsta sub 15 ani. Sarcina si alaptare. 

Insuficienta cardiaca severa 

Precautii 

Este necesara prudenta la pacientii supusi unor interventii chirurgicale, chiar minore (de exemplu, extractii dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persista cateva zile, existand risc de accidente hemoragice. 

Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Antinevralgic P se poate administra dupa mese. 

Reactiile adverse pot fi reduse la minimum prin administrarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor. 

Interactiuni 

Asocierea cu alte antiinflamatoare nesteroidiene prezinta risc nefrotoxic si hemoragic crescut. Asocierea cu anticoagulantele orale creste riscul accidentelor hemoragice. 

In cazul asocierii cu sulfamidele antidiabetice creste efectul acestora cu posibilitatea aparitiei accidentelor hipoglicemice. 

Efectul antihipertensiv al beta-blocantelor sau al diureticelor poate fi scazut. 

De asemenea, a fost semnalata cresterea toxicitatii litiului si a metotrexatului in cazul administrarii concomitente. 

Asocierea cu medicamente uricozurice este urmata de scaderea activitatii acestora. 

Se va evita administrarea concomitenta cu glucocorticoizi, datorita riscului crescut de reactii adverse, in special la nivel gastro-intestinal. 

Asocierea cu medicamente inductoare enzimatic (fenobarbital si alte antiepileptice, rifampicina, etc) creste hepatotoxicitatea. 

Abuzul de bauturi alcoolice mareste, de asemenea, riscul accidentelor hepatotoxice. 

Prin continutul in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric si a glicemiei. Atentionari speciale Antinevralgic P

La pacientii cu astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la antiinflamatorii nesteroidiene pot fi declansate crize de astm bronsic si alte reactii alergice de tip anafilactic. 

Se recomanda precautie in caz de antecedente de ulcer sau hemoragii digestive, in insuficienta renala si hepatica forme usoare sau moderate. 

In caz de insuficienta renala se recomanda administrarea dozelor la interval de 8 ore. 

In timpul tratamentului cu Antinevralgic P trebuie evitat consumul de bauturi alcoolice 

Nu se recomanda administrarea Antinevralgic P inainte de culcare. 

La pacientii cu antecedente de hipertensiune arteriala si/sau insuficienta cardiaca congestiva usoara pana la moderata este necesara precautie (discutii cu medicul sau cu farmacistul) inainte de inceperea tratamentului, deoarece raportarile au aratat ca tratamentul cu AINS se asociaza cu retentie lichidiana si edem. 

Medicamente precum Antinevralgic P se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata de 3 zile recomandate pentru tratament. 

Daca aveti probleme cardiace, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti hipertensiune arteriala, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul. 

Deoarece contine lactoza, daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament. 

Copii 

Se recomanda precautie in cazul administrarii la copii si adolescenti cu gripa, viroze respiratorii sau varicela (datorita posibilitatii aparitiei sindromului Reye). 

Se recomanda evitarea administrarii Antinevralgic P la copii sau adolescenti cu boli febrile acute, pana la precizarea diagnosticului. Precautie la varstnici 

Sarcina si alaptarea 

Nu se recomanda administrarea Antinevralgic P in timpul sarcinii si alaptarii. 

  Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje 

Antinevralgic P poate influenta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Doze si mod de administrare 

Adulti si copii cu varsta peste 15 ani: doza recomadata este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 7 comprimate Antinevralgic P pe zi. 

Varstnici: doza recomadata este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 5 comprimate Antinevralgic P pe zi. 

Antinevralgic P nu trebuie utilizat in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului. 

  Reactii adverse Antinevralgic P

Reactiile adverse raportate in asociere cu tratamentul cu AINS au fost edemul, hipertensiunea ,arteriala si insuficienta cardiaca. 

Medicamente precum Antinevralgic P se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Antinevralgic P este un medicament relativ bine suportat in tratamente de scurta durata. Utilizarea indelungata creste riscul aparitiei reactiilor adverse. 

Legate de acid acetilsalicilic 

Gastro-intestinale: greata, varsaturi, hemoragii digestive acute grave sau oculte si ulceratii gastro- intestinale (in cazul administrarii orale timp inlungat). 

Hematologice: epistaxis, gingivoragii, risc crescut de hemoragii intra- si post-operatorii.

Hepatice: hepatotoxicitate; cresterea valorilor transaminazelor si fosfatazei alcaline.

Reactii alergice: de tip anafilactic, manifestate prin eruptii cutanate, mai ales urticarie, edem angioneurotic, crize de astm bronsic.

Neuropsihice: administrarea in doze mari provoaca cefalee, ameteli, tinitus, somnolenta sau excitatie, confuzie.

Renale: tratamentul prelungit poate determina nefrita interstitiala si necroza papilara.

Legate de paracetamol

S-au raportat cazuri rare de reactii alergice, manifestate prin eruptii cutanate cu eritem sau urticarie, care au necesitat intreruperea tratamentului.

Tratamentul prelungit cu doze mari poate determina nefrita interstitiala si necroza papilara. S-au raportat, in mod exceptional, cazuri de trombocitopenie.

Legate de cafeina

La doze mari pot sa apara insomnie, neliniste, palpitatii si disconfort epigastric.

Supradozaj

Simptome datorate acidului acetilsalicilic: tulburari gastro-intestinale (greata, varsaturi,epigastralgii, diaree), transpiratii, tinitus, scaderea reversibila a acuitatii auditive, cefalee, ameteli, tremor al extremitatilor, tulburari de vedere. Dozele foarte mari pot provoca acidoza respiratorie si metabolica.

Simptome datorate paracetamolului: varsaturi, hemoragii digestive; supradozajul cronic provoaca

hepatotoxicitate (citoliza hepatica cu icter, fenomene de encefalopatie hepatica, coma), necroza tubulara renala, cu evolutie posibila spre insuficienta renala.

Simptome datorate cafeinei: dureri abdominale sau epigastrice, greata, varsaturi, iritabilitate, nervozitate, tremor fin al extremitatilor, insomnie, confuzie, tremor, fosfene, tinitus, cresterea diurezei.

Tratament: provocarea varsaturii sau lavaj gastric, administrarea de carbune activat; de asemenea, utilizarea cat mai precoce a antidotului specific in intoxicatia cu paracetamol: N-acetilcisteina i.v. sau metionina, asociat cu tratamentul de sustinere al functiilor vitale. administrat in clinici specializate

Pastrare 

A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj. 

A se pastra la temperaturi sub 25ºC. 

A nu se lasa la indemana si vederea copiilor. Producator 

Specificatii
Categorie Otc
COD CAS W42788001
Impachetare fractii COMPR.
Impachetare intregi NECUNOSCUTA

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Recenzia clienților despre produsul
Antinevralgic R P x 20 Comprimate

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.